Zacznij od oddechu

Każdy oddech to zalążek dźwięku. Pracę z głosem zaczynamy od pracy z oddechem. Język oddechu jest pełen komunikatów emocjonalnych , bez wątpienia jest również językiem ciała. Płacz, złość, lęk, smutek i przyjemność zwykle wiążą się ze wzmocnieniem oddechu, kiedy zaś tłumimy emocje, redukujemy nasz oddech, jakbyśmy w nieświadomy sposób chcieli zaprzeczyć naszemu istnieniu. Zapomnieć o sobie.


W chwilach strachu, napięcia, czy presji „czekamy  z zapartym tchem”, „wstrzymujemy oddech”,  a gdy to mija „oddychamy pełną piersią” w błogosławionych momentach relaksu i uczucia pełni. Znamy ten błogostan, kiedy trudny egzamin zakończył się sukcesem, po „spełnionym akcie seksualnym”, czy kiedy zdobywamy kolejne szczyty gór.  Czujemy  wtedy, że naprawdę żyjemy.
Oddychamy  całym ciałem.Oddech jest naszą psychosomatyczną  melodią  ciała. I oto codziennie moje ciało dźwięczy: sapie, dyszy, ziewa, mruczy, prycha, parska, wzdycha, kaszle, wyraża mój stan psychofizyczny.  Czasem się dusi, krztusi, chrapie,  jęczy, czy dostaje ataku astmy…Ten prymalny język , posiada swoje właściwości, które możemy obserwować i mierzyć: rytm, długość, głębokość,  jest w brzuchu, klatce piersiowej, na plecach lub głowie, bywa otwarty i zaciśnięty itd. Wysyła nam on wyraźne komunikaty, które mogą nas zbliżyć  do głębszej świadomości  ciała.  Wszystkie cechy  oddechu są naszym realnym raportem o naszym samopoczuciu i w żadnym wypadku nie należy ich ignorować.  Właściwe oddychanie ( tzn. głębokie, przeponowe) okazuje się być  skutecznym  środkiem walki z astmą, kłopotami trawiennymi, nadwagą, bezsennością, chorobami serca, stresem, nerwicami i wieloma innymi chorobami  cywilizacyjnymi.

Odetchnij

  • Usiądź wygodnie z prostymi plecami, ustaw stopy na podłodze, na szerokość bioder. Weź głęboki wdech  przez nos do brzucha, rozluźnij ramiona, pozwól twoim żebrom delikatnie się rozszerzyć. Zrób krótką pauzę.  Po czym zacznij bardzo powoli  wydychać powietrze  przez usta do końca.  Następnie pozwól powietrzu naturalnie wypełnić brzuch jak balon. Powtórz 10 oddechów.
Wdech oznacza branie, akceptacje, naturalne przyjmowanie , odruch do naszego wnętrza „do siebie”. Tak jakbyśmy z każdym nowym wdechem zaczynali swoje życie na nowo.Pauza pomiędzy wdechem i wydechem  to trzymanie, czasem nieustępliwość , czy zatrzymywanie złości. Rozzłoszczone dzieci wstrzymują oddech. Mówimy wtedy, że się „zapamiętały”.
Wydychając oddajemy wszystko co wzięliśmy, puszczamy, poddajemy się życiu , nie wykonując przy tym zbytecznych zabiegów, ponieważ ciało robi to za nas; oczywiście jeśli mu na to pozwolimy. Wydychając jednak  świadomie i z intencją możemy pozbyć się skumulowanych napięć, urazów, bólu, emocji. Po prostu się oczyścić. Możemy się wyrazić.  Mówimy i śpiewamy  w trakcie wydechu, rozpoczynamy każde działanie na wydechu.

Żyj świadomie

  • Zacznij od teraz. W tym momencie sprawdź w jakiej pozycji siedzisz? Czy nie chowasz głowy w ramiona? Czy nie wysuwasz mocno brody do przodu? Czy niepotrzebnie nie zaciskasz ud? Czy nie zaciskasz zębów? Czy oddychasz? Czy możesz pogłębić swój oddech?

Głęboki oddech to kontakt z głęboko schowanymi emocjami w ciele. Czasem mogą to być zranienia i traumy nadużyć. Czasem jest to również odcięta przyjemność czy witalny kontakt z ciałem  do którego nie mamy dostępu, kiedy spłycamy oddech. Wszystko to, co zablokowaliśmy w ciele jesteśmy w stanie wyoddychać i przetransformować na energię życiową. Kiedy głębiej oddychasz, wtedy mocniej czujesz.

 

 

Email this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *