Zacznij od oddechu
Każdy oddech to zalążek dźwięku. Pracę z głosem zaczynamy od pracy z oddechem. Język oddechu jest pełen komunikatów emocjonalnych , bez wątpienia jest również językiem ciała. Płacz, złość, lęk, smutek i przyjemność zwykle wiążą się ze wzmocnieniem oddechu, kiedy zaś tłumimy emocje, redukujemy nasz oddech, jakbyśmy w nieświadomy sposób chcieli zaprzeczyć naszemu istnieniu. Zapomnieć o sobie.
W chwilach strachu, napięcia, czy presji „czekamy z zapartym tchem”, „wstrzymujemy oddech”, a gdy to mija „oddychamy pełną piersią” w błogosławionych momentach relaksu i uczucia pełni. Znamy ten błogostan, kiedy trudny egzamin zakończył się sukcesem, po „spełnionym akcie seksualnym”, czy kiedy zdobywamy kolejne szczyty gór. Czujemy wtedy, że naprawdę żyjemy.
Odetchnij
- Usiądź wygodnie z prostymi plecami, ustaw stopy na podłodze, na szerokość bioder. Weź głęboki wdech przez nos do brzucha, rozluźnij ramiona, pozwól twoim żebrom delikatnie się rozszerzyć. Zrób krótką pauzę. Po czym zacznij bardzo powoli wydychać powietrze przez usta do końca. Następnie pozwól powietrzu naturalnie wypełnić brzuch jak balon. Powtórz 10 oddechów.
Żyj świadomie
- Zacznij od teraz. W tym momencie sprawdź w jakiej pozycji siedzisz? Czy nie chowasz głowy w ramiona? Czy nie wysuwasz mocno brody do przodu? Czy niepotrzebnie nie zaciskasz ud? Czy nie zaciskasz zębów? Czy oddychasz? Czy możesz pogłębić swój oddech?
Głęboki oddech to kontakt z głęboko schowanymi emocjami w ciele. Czasem mogą to być zranienia i traumy nadużyć. Czasem jest to również odcięta przyjemność czy witalny kontakt z ciałem do którego nie mamy dostępu, kiedy spłycamy oddech. Wszystko to, co zablokowaliśmy w ciele jesteśmy w stanie wyoddychać i przetransformować na energię życiową. Kiedy głębiej oddychasz, wtedy mocniej czujesz.