Terapia krzyżowo- czaszkowa (cranio- sacralna).

Nasze ciało to niezwykła struktura, która – nawet jeśli chorujemy – nosi w sobie pamięć prawidłowego funkcjonowania. Przy pomocy terapii czaszkowo- krzyżowej możemy ją przywołać i obudzić uśpione mechanizmy samoleczenia.

Ludzkie ciało, w pokoju z SAMYM SOBĄ, cenniejsze jest niż najrzadszy klejnot. Pielęgnuj swoje ciało, jest Twoje ten jedyny raz. Z wielkim trudem dochodzi się do postaci człowieka, ale bardzo łatwo ją utracić. Wszystkie rzeczy tego świata są ulotne jak błysk na niebie. Ujrzyj to życie jako drobny plusk kropli deszczu, jako piękno, które znika jeszcze w chwili, gdy powstaje. Dlatego też wyznacz sobie cel i wykorzystaj każdy dzień i noc, by go osiągnąć”

Tsong Khapa

Terapia czaszkowo-krzyżowa – to delikatna, nieinwazyjna terapia wywodząca się z osteopatii. Za ojców tej terapii uważa się amerykańskich lekarzy osteopatów: Williama Sutherland’a, Franklina Sills’a i Johna Upledger’a. Terapia polega na pracy z ciałem pacjenta, gdzie za pomocą subtelnego dotyku wyczuwa się napięcia i nieprawidłowości w strukturach i ruchach tkanek, a także kości całego systemu czaszkowo- krzyżowego. Opiera się ona na podstawach anatomicznych i fizjologicznych kompleksu czaszkowo-krzyżowego, który przez twórcę metody – dr Sutherlanda został uznany za jeden z trzech filarów ( obok układu oddechowego oraz układu sercowo- naczyniowego) odpowiedzialnych za przeżycie. Przy czym kompleks czaszkowo- krzyżowy został opisany jako PIERWOTNY SYSTEM ODDYCHANIA.

Doktor Sutherland uważa, że Oddech Życia wytwarza w płynach ciała biodynamiczną potencję. Jest to porządkująca siła zawiadująca formą i funkcjami ludzkiego ciała i umysłu. Przejaw Oddechu Życia na poziomie komórkowym jest warunkiem niezbędnym do utrzymania zdrowia. Gdy ulegnie on zastojowi lub ograniczeniu, ta podstawa regulacyjna może zostać zahamowana, co znajdzie odbicie w stanie zdrowia.

Głównym celem terapii czaszkowo- krzyżowej jest wzmacnianie rytmicznych przejawów zdrowia.

„…System czaszkowo- krzyżowy jest podstawowym systemem w ciele ludzkim. Z mojego punktu widzenia jest to miejsce, gdzie ciało, umysł i duch spoczywają niezależnie od siebie a zarazem wspólnie(…). Niezwykle fascynujące jest, że głęboka praca z ciałem jest wykonywana w obrębie anatomicznie określonego systemu fizjologicznego. Sugeruje się, że system czaszkowo- krzyżowy i wykonywane techniki (…) oferują pomost miedzy obiektywną nauką a uzdrawianiem duchowych. Terapia czaszkowo- krzyżowa wprowadza w całe ciało ludzkie procesy samo uzdrawiające i samo leczące.”

Dr John Upledger

Na czym polega?

W trakcie terapii pacjent najczęściej przebywa w pozycji leżącej, jest ubrany.  Terapia odbywa się w cichej i spokojnej atmosferze. Terapeuta zarówno w części diagnostycznej jak i terapeutycznej układa swoje dłonie stosując odpowiednie chwyty w obrębie czaszki, kości krzyżowej i innych części ciała. W ten sposób „słucha” rytmu płynu mózgowo- rdzeniowego, wychwytuje przeszkody zaburzające jego przepływ i doprowadza do ich eliminacji.

Należy zrozumieć, że człowiek jest całością, nie można poddać terapii tylko bolącej głowy, czy fragmentu kręgosłupa. Objawy fizyczne są wierzchołkiem góry lodowej, często ostatnią szansą organizmu na pokazanie nam, że coś niedobrego dzieje się już od dłuższego czasu. To swoiste wołanie: POMOCY!, jakie nasze ciało wysyła nam byśmy w końcu zaczęli nad sobą pracować. To swoisty zawór bezpieczeństwa ratujący nas przed naszą niefrasobliwością. Jak powiedziano już w starożytności „wszystkie choroby biorą się z głowy“, czyli nasz stan psychiczny odpowiada za nasz stan fizyczny. Nawet jeśli nie umiemy tego sprawdzić, ani udowodnić i nasza lewa, racjonalna półkula domaga się wyjaśnień. Całe nasze życie od momentu poczęcia aż do śmierci jest pewną kontynuacją, a być może tylko fragmentem dłuższego ciągu. Implikuje to, że nie zawsze mamy wpływ na to, co się z nami dzieje (na przykład w łonie matki), ale przez większość życia możemy jednak świadomie dbać o swoją kondycję psychiczną i fizyczną.

U podstaw terapii czaszkowo- krzyżowej stoi twierdzenie, że w każdym z nas jest zapisana swoista matryca doskonałego zdrowia i jest nam dostępna wrodzona mądrość samouzdrawiania, która może się ujawnić, gdy ma odpowiednie warunki. Owa matryca jest zapisana w płynie mózgowo – rdzeniowym i pracując terapeutycznie możemy pomóc pacjentowi do niej dotrzeć. Istotna jest tu jakość obecności terapeuty i jego uważność na drugiego człowieka. „Według najnowszych koncepcji TCK ludzie są postrzegani jako ekspresja samego życia. Życie natomiast przejawia się jako ruch i pulsacja, czyli manifestacja podstawowych energii, ożywiających wszystko – »pierwotnego oddechu życia« (Primary Respiratory System PRS)”. I tak główną intencją pracy czaszkowo – krzyżowej jest umożliwienie wyrażenia się „oddechu życia“ w pełni. Terapeuta jedynie wspomaga proces uzdrawiania, nie rości sobie praw do bycia uzdrowicielem. Jest świadkiem i poprzez nieoceniającą obecność pozwala pacjentowi samemu dotrzeć do własnej matrycy zdrowia.

Dla kogo jest zalecana TKC?

Terapia czaszkowo- krzyżowa ma bardzo szerokie oddziaływanie na nasze zdrowie u wszystkich bez względu na wiek. Dodatkowo terapii mogą być poddani pacjenci borykający się z takimi problemami jak:

  • Traumy psychiczne doznane w przeszłości
  • Urazy fizyczne
  • Depresja
  • Bóle głowy, migrena
  • Zaburzenia widzenia, słuchu, błędnika
  • Bóle zatokowe
  • Nadpobudliwość, problemy z nauką i koncentracją ( w tym ADHD)
  • Zaburzenia ciśnienia krwi
  • Zwyrodnienia stawu skroniowo- żuchwowego
  • Sztywność karku, szyi, potylicy
  • Problemy z kręgosłupem (również rwa kulszowa)
  • Nieprawidłowe ustawienie miednicy, stawu biodrowego i kości krzyżowej
  • Różnica w długości kończyn
  • Napięcia w przeponie, problemy z oddychaniem
  • Zespół chronicznego zmęczenia
  • Bezsenność
  • Pomoc w połogu i powrocie do ciała po ciąży
  • Przeciwwskazania:
  • czynna choroba nowotworowa
  • pierwszy trymestr ciąży
  • świeże złamania, krwotoki
  • wylew krwi do mózgu
  • wysokie ciśnienie

Sesja 75 min: 220 zł

*Możliwy dojazd do domu klienta cena do uzgodnienia

Email this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *